SOSYAL SORUMLULUK & BEZ POŞET

Daha temiz bir çevre ve sağlıklı bir yaşam için bez poşet kullanalım.

Doğa için, çevre için hemen bugün ben ne yapabilirim derseniz, plastik(naylon) poşet kullanımını bırakıp bez poşet kullanmaya başlayın deriz.

Basit alışveriş kültürüne sahip bir birey senede 500-600 adet poşet kullanıyor.Doğada kaybolması çok uzun yıllar süren bu zararlı plastik poşetlerin yerine, çevreci bir yaklaşım sergileyerek bez poşet kullanımının en yakın zamanda benimsenmesi gerekiyor.Yurt dışında plastik poşetler genellikle ücret karşılığında müşterilere sunuluyor hatta bazı ülkelerde plastik poşet kullanımı tamamen yasaklanmış durumda. Ülkemizde de Bozcaada’da plastik poşet tamamen yasak. 2018 yılı itibariyle tüm Türkiye genelinde plastik poşet kullanımının ücret karşılığında olacağına dair haberler basında yer aldı.

Neden bez poşet kullanalım ?

- Bez poşet doğa dostudur, geri dönüşümlüdür.
- Bez poşet %100 pamuk malzemeden ya da antibakteriyel ve geri dönüşümlü malzemeden üretilmektedir.
- Bez poşet dayanıklıdır, uzun ömürlüdür.Hem estetik hem de işlevseldir.
- Bez poşeti, çantanızın içinde, aracınızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.Yer kaplamaz.
- Plastik poşet petrol türevi polietilenden üretilir.Türkiye petrol ithal etmekte olan bir ülke olduğu için plastik poşet kullanımının azaltılması çok önemli bir kazanımdır.Bu sayede ithal edilen petrol azalacak ve cari açığımızda olumlu bir etki olacaktır.Bunun yanında çevre kirliliği büyük oranda azalacaktır.
- Plastik poşet hayvanların hayatlarını tehdit ediyor.Toprakta ve suda birikiyor, doğaya dönüşümü uzun yıllar (400-500 yıl) alıyor.
- Plastik poşetlerin ham maddesi petrol olduğu için bu maddeler temas ettiği gıdalarla da etkileşime geçerek kanser gibi çok ciddi hastalıklara davetiye çıkartıyor.

   “ Artık çevreci bez poşet kullanma kültürümüz olmalı “ mottosunu benimsiyoruz ve bu konuda farkındalık yaratmak istiyoruz.

Siz de hemen bugün alışverişinizin sonunda sepetinize Kuun baskılı bez poşetinizi ekleyebilirsiniz ve çevreniz için çok önemli bir fayda sağlamaya başlayabilirsiniz.
Bu uygulaması basit bilgiyi yakınlarınızla paylaşırsanız bizi de çok mutlu edersiniz.